Jesteś tutaj >> AKTUALNOŚCI

 

Zebranie z rodzicami odbędzie się 26 września 2014r. (piątek) o godz. 18:00.

 


MY TEŻ CZYTALIŚMY „TRYLOGIĘ”

Piątek 12 września był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Spotkała się bowiem szkolna brać, Dyrektor gimnazjum wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele rodziców, aby delektować się twórczością znakomitego pisarza Henryka Sienkiewicza. Była to już trzecia odsłona akcji Narodowego Czytania, której patronem jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Dwa lata temu akcję tę zainaugurowała  wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku mieliśmy okazję, by przeżyć po raz kolejny – zapierające dech w piersiach – losy Sienkiewiczowskich bohaterów. „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji, czasem prowadziła do sporów czy polemik. Z pewnością jednak możemy stwierdzić, że kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejnym takim pokoleniem są gimnazjaliści, którzy na początku lekcji przedstawili prezentację, traktującą o pisarzu, jego życiu i twórczości. Dalsza część zajęc przeznaczona została na czytanie fragmentów „Trylogii” oraz  przedstawienie krótkich scenek dramowych. Zaproszeni goście oraz uczniowie odebrali także książki z pamiątkową, oryginalną pieczęcią Narodowego Czytania. Na zakończenie Pan Dyrektor Andrzej Tyra podziękował zebranym za przybycie i udział w akcji popularyzującej czytelnictwo. Prowadząca zajęcia p. Elżbieta Ilska wręczyła również pamiątkowe dyplomy, zapraszając na kolejne Narodowe Czytanie już za rok. 

FILM

E. Ilska


SPOTKANIE Z JANEM HYJKIEM

11 września 2014r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mroczeniu odbyło się spotkanie młodzieży gimnazjalnej z panem Janem Hyjkiem, który z wykształcenia jest pedagogiem, kompozytorem muzyki do piosenek, autorem tekstów, wierszy, aforyzmów, opowiadań, sztuk teatralnych, recenzji i powieści. Zadebiutował  w 1976 r. tekstami satyrycznymi w Programie III Polskiego Radia, a w „Powtórce z rozrywki” jako autor tekstów, kompozytor  i wykonawca piosenek. Działał w ruchu teatralnym, prowadząc grupy i wystawiał sztuki. Nie ominął go kabaret. Wydał powieści: „Nie oglądaj się wstecz” i „Koła czasu”. W 2006r. ukazał się w niewielkim nakładzie subskrypcyjnym tomik 101 piosenek  „Zbudzone zmilczenia” – oficjalnie wydany w 2008r. przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jan Hyjek jest laureatem kilkunastu konkursów literackich w kategorii prozy i poezji. Otrzymał między innymi wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na powieść dla dzieci za powieść przygodową „ Sarna Śliwka”.

 K. Orszulak


WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM  2014/2015

1 września 2014r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2014/2015. W tym roku uroczystość ta miała wyjątkowy charakter, ponieważ prowadził ją nowy dyrektor naszego gimnazjum p. Andrzej Tyra. Wzięli w niej także udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Baranów p. Bogumiła Lewandowska-Siwek, Ksiądz Kanonik Jerzy Kondal, kierownik ZOS w Baranowie, p. Sylwia Szmaja, przewodnicząca KGW w Mroczeniu p. Barbara Lipińska oraz sołtys Mroczenia p. Andrzej Stodolski.

W roku szkolnym 2014/2015 do naszej szkoły uczęszczać będzie 172 gimnazjalistów. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów i jak najlepszych wyników w nauce. Panu dyrektorowi życzymy realizacji zamierzonych celów przy dobrej współpracy z uczniami, rodzicami i gronem pedagogicznym a nauczycielom  dużo cierpliwości i satysfakcji z wykonywanej pracy. 

 J. Wieloch