Jesteś tutaj >> AKTUALNOŚCI                                                          ZAPROSZENIE NA WIECZOREK KARNAWAŁOWY

 

Zebranie z rodzicami odbędzie się 29 stycznia 2015r. (czwartek) o godz. 18:00.

 


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

W czwartek 22 stycznia b.r. odbyło się w naszej szkole spotkanie przedstawicieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach z uczniami klas trzecich.  W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach mieszczą się liceum, technikum oraz zasadnicza szkoła zawodowa. Pani Agnieszka Klońska – nauczycielka matematyki oraz pan Jarosław Karolewski – nauczyciel historii zachęcali naszych uczniów do wyboru właśnie tej szkoły ponadgimnazjalnej przestawiając jej atuty: internat, stołówka, nowoczesny kompleks sportowy, możliwość praktyki zawodowej w ciekawych miejscach, nowoczesny sprzęt rolniczy, udział w projekcie unijnym Leonardo da Vinci – praktyka zagraniczna uczniów. 

K. Maciejewska


95 ROCZNICA POWROTU ZIEMI KĘPIŃSKIEJ DO MACIERZY

Dnia 17 stycznia 2015 r. w Baranowie uczczono 95 rocznicę powrotu Ziemi Kępińskiej do Macierzy. Czy to błąd w obliczeniu, skoro Polska Odzyskała Niepodległość 11 listopada 1918 roku? Wartym podkreślenia jest fakt, że w czasie, gdy większość przedrozbiorowych ziem znalazła się w 1918 r. na terytorium odradzającej się Rzeczpospolitej, Wielkopolska, Śląsk i  Pomorze musiały jeszcze o suwerenność walczyć. Dopiero zwycięskie powstania, m.in. Powstanie Wielkopolskie, przyniosły wolność większości tych ziem. Nasz region musiał jednak czekać, aż do rozstrzygnięć Traktatu Wersalskiego, który przyznawał Polsce niezdobyte przez Powstańców Wielkopolskich Kępno i okolice. Stąd też w naszym powiecie przyłączenie do Polski tych ziem upamiętnia się w rocznicę 17 stycznia 1920 r. Tegoroczne obchody rozpoczęły się od pochodu wokół baranowskiego rynku i oddania hołdu poległym w walce o odzyskanie niepodległości. Naszą szkołę reprezentowali Dyrektor Gimnazjum Andrzej Tyra, Poczet Sztandarowy w składzie: Magdalena Wala, Paulina Gola, Rafał Jańczak, Poczet Kwiatowy w składzie: Wiktoria i Weronika Maciejewskie oraz opiekun Pocztów Adrian Stempniewski. Po oddaniu czci poległym, złożeniu kwiatów oraz zapaleniu zniczy, pochód przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej z Ostrzeszowa przeniósł się w kierunku Chaty Baranowskiej, gdzie miały miejsce dalsze części uroczystości, m.in. koncert wspomnianej Orkiestry oraz przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie dotyczące ich patrona. Motywem przewodnim było hasło: „Jest takie miejsce, taki kraj z aniołem powstańczym”.

A. Stempniewski   


ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919 I PRZYŁĄCZENIA ZIEMI KĘPIŃSKIEJ DO MACIERZY

W piątek 16 stycznia 2015r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel upamiętniający 96 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego (28 grudnia 1918 r.) oraz 95 rocznicę powrotu Ziemi Kępińskiej do Macierzy (17 stycznia 1920r.). Wiktoria i Weronika Maciejewskie (odpowiednio zwyciężczyni i laureatka zeszłorocznego XI Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Ostrzeszowskiej i Kępińskiej), przedstawiły zebranym najważniejsze informacje dotyczące tych ważnych dla naszego powiatu wydarzeń. Dzięki woli walki i poświęceniu powstańców było możliwe przyłączenie Wielkopolski do Polski. Kępno i powiat wróciły do Macierzy niecały rok po kończącym powstanie rozejmie w Trewirze, czyli 17 stycznia 1920r. Jako ciekawostkę warto dodać, iż Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zwycięskich powstań, jakie miały miejsce w polskiej historii. W pozostałych wygranych powstaniach (Powstanie Wielkopolskie z 1806r. oraz II Powstanie Śląskie z roku 1920) również uczestniczyli Wielkopolanie. Apel i dekoracje przygotowali nauczyciele naszego Gimnazjum: Małgorzata Paruszewska, Adrian Stempniewski oraz uczniowie klasy II C.

 A. Stempniewski


EGZAMINY PRÓBNE

W dniach 7, 8 i 9 stycznia 2015r. tuż po przerwie świątecznej uczniowie klas III przystąpili do egzaminu próbnego. Pierwszego dnia nasi gimnazjaliści zmagali się z historią, wosem i językiem polskim, w kolejnym dniu z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką, a ostatniego dnia czekała ich próba z języka obcego: angielskiego lub niemieckiego. Czekamy na wyniki!

J. Wieloch


              ŚWIĄT WYPEŁNIONYCH RADOŚCIĄ, NIOSĄCYCH SPOKÓJ I WYPOCZYNEK; 

NOWEGO ROKU SPEŁNIAJĄCEGO MARZENIA, PEŁNEGO OPTYMIZMU, WIARY I SZCZĘŚCIA 

ŻYCZĄ:

DYREKTOR, GRONO PEDAGOGICZNE I PRACOWNICY GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W MROCZENIU  


 

  strona    9    8    7     6    5    4    3    2    1